Najčešća pitanja o mlečnim zubima…

Kada rastu prvi zubi?

Prvi mlečni zubi se najčešće pojavljuje posle šestog meseca ali moguće je da se pojave I ranije u četvrtom mesecu. Nije zabrinjavajuće ako prvi zub ne izraste do prve godine. Obično su prvi zubi donji centralni sekutići.

Od 10-16 meseca niču lateralni sekutići. Očnjaci niču između 16-23 meseca, prvi molari niču između 13-19 meseci I drugi molari između 23-33 meseca. Time se završava nicanje mlečnih zuba.

Što se tiče stalnih zuba prvo raste prvi stalni molar(šestica), zatim sekutići. Do osme godine bi trebalo da se pojave svi sekutići. Od 9-10 godine niču donji očnjaci I prvi gornji I donji premolari. Do 10-11 godinezavršava se nicanje većine stalnih zuba pojavom drugih premolara I drugih molara.

Zašto treba zalivati zube?

Najosetljivije mesto za razvoj karijesa su jame I žljebovi na griznim površinama bočnih zuba. Tu zapadaju ostatci hrane, razmnožavaju se bakterije I formira se zubni plak koji je nemoguće ukloniti četkicom što dovodi do stvaranja karijesa. Da bi se ovo sprečilo koristi se zalivanje fisura. Smolast materijal zatvara ulaz u fisuru I sprečava prodor bakterija, šećera I kiselina koje razaraju zubnu gleđ. Materijal za zalivanje oslobađa fluoride što dodatno štiti zub od karijesa.

Koji se zubi zalivaju?

Pored šestica potrebno je zaliti drugi I treći molar kao I mlečne bočne zube kod dece sa povećanim rizikom od nastanka karijesa.

Šta raditi ukoliko se dete plaši zubara?

Da bi se dete oslobodilo straha potreban je timski rad, korak po korak treba dete ospustiti I osloboditi straha. Roditelji trebaju da objasne detetu zašto su posete zubaru važne. Ne treba čekati da se zub pokvari već rano uključiti preventivne preglede. Dete se tada uz igru upoznaje sa doktorom, ordinacijom, instrumentima I pošto intervencija nije bolna deca se brzo opuštaju I rado prihvataju da ponovo dođu. Dete tako stiče poverenje u stomatologa I lepo sarađuje kada kasnije dođe do bola I popravke zuba.

Koliko često dete treba voditi kod zubara?

Potrebno je uraditi kontrolni pregled na 6 meseci.

Da li se popravljaju zubi deci mlađoj od 3 godine?

Da popravljaju se. Čim se pojave prve promene na zubima (obično su to bele mrlje uz desni) potrebno je dete dovesti kod stomatologa.

Bele mrlje po zubima su prvi znak karijesa. Ako se odmah reaguje, zub može u potpunosti da se oporavi.

Sa koliko godina dete prvi put posećuje stomatologa?

Prvi pregled bi trebao biti u prvoj godini života.

Zašto se javlja karijes kod beba?

Najčešći uzroci su: noćna ishrana, preterano unošenje slobodnih šećera, kasno započinjanje pranja zuba I roditelji koji ne shvataju važnost ranih preventivnih kontrola.

Zašto dovoditi dete kod zubara ako ima zdrave zube?

Preventivni pregled je bitan zbog ranog otkrivanja potencijalnih opasnosti za razvoj karijesa. Stomatolog upoznaje roditelje na koji način trebaju pravino da neguju zube detetu.

Da li se malom detetu daje anestezija?

Anestezija se može dati deci svih uzrasta I to kada stomatolog proceni da je neophodno. Time se sprečava bolno iskustvo a deca dok “zubić spava” lako saradjuju I sama intervencija prođe brzo I lako.

Zašto je važno da se nosi proteza?

Pravilno postavljeni zubi rešavaju problem upale desni I karijesa (zbog lakšeg čišćenja). Proteza sprečava propadanje potpornog aparata zuba, samim tim I gubitak zuba. Pravilan odnos zuba je bitan za funkciju mišića za žvakanje I viličnog zgloba. Na kraju tu je I estetski razlog.